Šest kusů v ulici Mladcovská, devět v nedaleké ulici U Hřiště. V těchto lokalitách instalují Technické služby Zlín nové veřejné osvětlení. Osazeno je svítidly s LED technologií. Ve srovnání s běžně užívanými sodíkovými výbojkami budou mít levnější provoz, vyšší pořizovací náklady by měla vyvážit delší životnost. LED technologii pro veřejné osvětlení Technické služby Zlín testují již několik týdnů i na dalším typu svítidla, které je dokonce osazeno solárním panelem a akumulátorem.
Celkové náklady na vybudování veřejného osvětlení v obou ulicích činí asi 1,2 milionu korun. Jde o celkovou částku včetně zemních prací, pořízení a osazení sloupů i nákup svítidel splňujících standardy pro veřejné osvětlení. V ulici Mladcovská došlo ke kompletní výměně části stávajícího veřejného osvětlení, kdy bylo nutné nahradit i sloupy s ukončenou životností. V ulici U Hřiště je veřejné osvětlení budováno jako nové. Původně zde lampy byly osazeny na sloupech elektrického vedení, které distribuční společnost zrušila. „V obou případech jsme se rozhodli pro vyšší investici do LED. Jde o dobrou příležitost, jak si v praxi ověřit, zda tato technologie přináší skutečně reálné úspory,“ vysvětlil městský radní Pavel Simkovič. V minulosti bylo několik LED svítidel zkušebně instalováno v části Příluky, tyto lampy se starší technologií se ale jako plnohodnotná náhrada neprosadily.
Jako osvětlovací prvky v Mladcové byly tentokrát zvoleny lampy Alpha LED Street. Jde o moderní svítidla, jejichž měrný světelný výkon již dosahuje hodnot běžných u dosud nejvíce rozšířených sodíkových výbojek – to vše při řádově nižším příkonu. Podle údajů výrobce je životnost osvětlovacího prvku 60 000 hodin. „Tím, jak LED technologie vyspívá a zlevňuje, přichází i smysluplný čas pro využití v systémech veřejného osvětlení. Postupně můžeme těmito lampami nahrazovat ty, kterým končí životnost,“ podotýká radní města Jiří Jaroš a připomíná, že testováním prochází i LED svítidla s ostrovním provozem.
Sestavu tvoří osvětlovací prvek s LED technologií, solární panel s výkonem 275 W a lithiová baterie s kapacitou 100 Ah. Není tak potřeba žádný přívod elektrické energie, akumulátor by měl s velkou rezervou pokrýt potřebnou dobu provozu svítidla. „Pro nás jde v první řadě o systém, který nabízí nové možnosti pro lokality bez připojení na rozvod elektřiny. Výhodou je i jednodušší realizace, místo projektové přípravy a povolení stačí u solárního veřejného osvětlení jen územní souhlas,“ uvedl již dříve Jiří Jaroš.
Technické služby Zlín pořídily dvě ostrovní sestavy. První z nich je umístěna v areálu firmy v Loukách, další bude přímo ve městě. Testování potrvá rok, což je minimální doba pro získání relevantních údajů. „Akumulátor by měl zajistit provoz až po dobu 40 hodin, přičemž ani v zimním období nepřesahuje doba svícení 16,5 hodiny. Praxe zatím ukazuje, že jde o funkční systém. Otázkou je, jak bude vypadat provoz ve skutečně zimních podmínkách, tedy za nízkých teplot a velmi krátké době osvitu solárního panelu,“ shrnuje ředitel Technických služeb Zlín Jakub Černoch.
Systém veřejného osvětlení ve Zlíně je rozsáhlý, celkem Technické služby Zlín provozují přes 11 700 kusů světelných bodů. Kromě toho se starají také o provoz více než 150 osvětlovacích prvků u přechodů pro chodce.