Druhý dubnový den ulice Družstevní a Javorová, 10. října pak lokalita Kúty. A mezi tím většina ulic ve Zlíně. Celkem jde o více než 160 kilometrů. Tak vypadají v kostce hlavní parametry letošního maratonu s názvem blokové čištění. Jedním z důležitých přínosů velkého úklidu je výrazné snížení prašnosti ve městě.
Blokové čištění, prováděné Technickými službami Zlín, je osvědčenou metodou vedoucí ke zlepšení životního prostředí ve městech. Byť se to nemusí na první pohled zdát, množství odstraněných nečistot a prachu je obrovské. „Z jednoho úseku v podobě průměrné ulice odstraníme kolem šesti tun smetků,“ naznačuje rozsah prací ředitel Technických služeb Zlín Jakub Černoch. Kromě samotných komunikací a chodníků pracovníci městské společnosti uklízí i další plochy, například parkoviště.
Nicméně i přes zjevné přínosy pro zvýšení kvality životního prostředí ve městě provázejí blokové čistění problémy. „Je nutné si uvědomit, že celkový efekt výrazně snižují řidiči, kteří své vozy nechají stát v čištěném úseku. Technika je musí objet. Pod vozem a v jeho okolí zůstávají nečistoty a hlavně prach, který se časem znovu rozfouká i na již očištěné plochy,“ vysvětluje Jakub Černoch. Právě součinnost s řidiči je tak pro maximální efekt nákladné akce klíčový.
Přehled všech úseků, kde se bude čistit, je znám dlouho dopředu. Informace lze nalézt na webu Technických služeb Zlín, kromě toho je týdenní přehled publikován i na jejich facebookovém profilu. Přímo u dotčených úseků je v týdenním předstihu instalováno dopravní značení, upozorňující řidiče na přesný termín blokového čištění. „Chápeme, že to přináší řidičům komplikace, vždy jde ale o omezení jen na několik málo hodin. Čištění je vždy prováděno od 8.00 do 12.00, v některých případech pak od 6.00 do 10.00,“ vysvětluje Jakub Černoch.